Europa (SKE) » Kraje niemieckojęzyczne
Niemcy

Flaga narodowa Niemiec.

Republika Federalna Niemiec (Bundesrepublik Deutschland) to państwo położone w Europie Środkowej, nad Morzami Bałtyckim i Północnym. Liczy 82,7 mln mieszkańców i jest drugim pod względem liczby mieszkańców państwem Europy (po europejskiej części Rosji).

Stolica to Berlin (3,47 mln mieszkańców, 1995). Do największych miast należą: Hamburg (1,6 mln), Monachium (1,2 mln), Kolonia (964 tys.).

Rozmiar: 40284 bajtów
Zamek Neuschwanstein w Alpach

Niemcy zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji przemysłowej. Posiadają rozwinięty przemysł chemiczny, maszynowy, stoczniowy, optyczny (zakłady Zeiss w Jenie, Pentacon w Dreźnie), włókienniczy, elektroniczny, hutnictwo metali oraz przemysł samochodowy (Volkswagen, Audi, Opel, Ford, Mercedes, Porsche, BMW).

Hymn Niemiec

tatsachen-ueber-deutschland.de - Fakty i liczby dotyczące Niemiec [plik .pdf]
tatsachen-ueber-deutschland.de - Kraje związkowe tworzące RFN, zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO [plik .pdf] tatsachen-ueber-deutschland.de - Gospodarka Niemiec [plik .pdf] tatsachen-ueber-deutschland.de - Wynalazki i innowacje, nauka i edukacja [plik .pdf]

Rozmiar: 48652 bajtów
Katedra w Kolonii
Johan Sebastian Bach

Światową sławą cieszą się niemieccy kompozytorzy.

• Johann Sebastian Bach - kompozytor epoki baroku, organista i nauczyciel muzyki. Większą część życia spędził w Lipsku, gdzie pracował jako kantor i główny organista kościoła św. Tomasza. Słynął jako wirtuoz organów. Do najbardziej znanych jego utworów należą m.in. Toccata i fuga d-moll, kantaty "Magnificat", "Pasja według św. Mateusza".
Ludwig van Beethoven
  • Ludwig van Beethoven - uważany za jednego z największych kompozytorów wszech czasów. Symfonia Nr 9 d-moll, op.125 z kantatą finałową Oda do radości do słów F. Schillera została przyjęta jako hymn Unii Europejskiej (w opracowaniu Herberta von Karajana). toya.net.pl/~dtadeusz
  • Johannes Brahms - kompozytor, pianista i dyrygent okresu romantyzmu.
  • Georg Friedrich Händel - kompozytor okresu baroku, swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim operom takim jak "Messiah" (Mesjasz).
  • Richard Strauss - kompozytor i dyrygent muzyki okresu późnego romantyzmu.
  • Richard Wagner jest uznawany za jednego z największych twórców operowych. Słynne festiwale wagnerowskie odbywają się obecnie w Bayreuth.
  • Felix Mendelssohn - sławny kompozytor i dyrygent. Grany na ślubach Marsz Weselny to fragment utworu "Sen nocy letniej" Mendelssohna.
Książki DLA DZIECI

Niemcy są krajem, gdzie wydaje się bardzo dużo książek. Słynne na cały świat są Targi Książki w Lipsku (Leipziger Buchmesse).

Znane na całym świecie są baśnie braci Grimm, np. Jaś i Małgosia, Kopciuszek ..., wielką popularnością cieszą się powieści Karola Maya.

Książki polecane dla dzieci w ramach akcji
"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

Rozmiar: 18543 bajtów
  • Janosch "Ja Ciebie wyleczę, powiedział Miś. Opowieść o tym, jak Tygrysek pewnego razu zachorował"
  • Janosch "Ach, jak cudowna jest Panama"

Rozmiar: 2010 bajtów
  • Nele Moost, Annet Rudolph "Wszystko moje! Czyli jak łatwo stracić przyjaciół." ("Alles meins! oder 10 Tricks, wie man alles kriegen kann!") Rozmiar: 2897 bajtów
  • Nele Moost, Annet Rudolph "Co wolno, a czego nie wolno!" ("Alles erlaubt? oder immer brav sein, das schafft keiner!")
  • D. Inkiow, "Ja i moja siostra Klara" (Ich und meine Schwester Klara) (Książka rekomendowana dla dzieci od lat 3.)
  • Michael Ende - Momo (od 10 lat)
  • Erich Kästner "35 maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych" (Książka rekomendowana dla dzieci od lat 7.)

Niemcy •  Austria •  Szwajcaria •  Liechtenstein

Europa (SKE):

Materiały: Ćwiczenia online •  Kraje niemieckojęzyczne •  Francja
Internet: Ciekawe strony związane z tematyką europejską
Gry: Gry związane z Europą w Internecie
O SKE: Co to jest SKE? •  Statut klubu •  Działalność