SIÓDEMECZKA - NR 27 / czerwiec 2005r./         Inne wydania >>

1. Życiorys błogosławionego o.Michała
  2. Myśli Sługi Bożego
  3. Redakcja gazetki

BŁOGOSŁAWIONY Jan Czartoryski - OJCIEC MICHAŁ, DOMINIKANIN - PATRON MIASTA JAROSŁAWIA

"Padł, spełniając święty obowiązek". Ojciec Michał znalazł się w gronie 108 męczenników beatyfikowanych w Warszawie 13 czerwca 1999 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Bo też i jego życie i działalność duszpasterska dała świadectwo męczeństwa. Służby potrzebującym pomocy i ofiary życia za wolną Polskę.

Życiorys

Ojciec Michał Czartoryski urodził się 19 lutego 1897 roku w Pełkiniach koło Jarosławia, jako syn Witolda i Jadwigi z Dzieduszyckich. Na chrzcie nadano mu imiona Jan Franciszek.

Pierwsze nauki pobierał w domu. Po zdaniu matury wstąpił na politechnikę lwowską i uzyskał tam tytuł inżyniera architekta. Z domu wyniósł wiarę, szacunek dla pracy i wielką pasję społecznego działania. W czasie studiów był jednym z założycieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Akademickiej "Odrodzenie". Brał udział w obronie Lwowa, odznaczony za męstwo Krzyżem Walecznych.

W 1927 roku wstąpił do dominikanów, gdzie otrzymał imię zakonne Michał. Śluby zakonne złożył 25 września 1928 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1931 roku w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu. W Zakonie pełnił m.in. funkcję wychowawcy braci nowicjuszy i studentów, najpierw w Krakowie, potem w Warszawie. Jako architekt współdziałał w budowie klasztoru dominikańskiego w Warszawie na Służenie /1937-1939/. Prowadził ożywioną działalność duszpasterską w kręgach polskiej inteligencji. Odznaczał się wielkim poczuciem odpowiedzialności, duchem modlitwy, pokorą i ukochaniem zakonu.

Wybuch powstania Warszawskiego zastał go na Powiślu. Zaraz następnego dnia zgłosił się jako kapelan do walczącego tam zgrupowania AK-Konrad. Obowiązki kapelana pełnił z niezwykłym oddaniem. Dnia 6 września 1944 roku, po upadku Powstania na Powiślu, nie wycofał się z oddziałami powstańczymi i nie skorzystał - jak mu radzono- z możliwości ukrycia się przed Niemcami w stroju sanitariusza, lecz pozostał w szpitalu do końca z grupą ciężko rannych powstańców i cywilów. Uważał , że chorych nie można opuścić. Kiedy Niemcy zajęli szpital, odnosili się do kapelana i rannych z wrogością, dając niedwuznacznie do zrozumienia jaki czekach ich los. Ojciec Michał nie zwracał na to uwagi i spokojnie się modlił. Jego spokój udzielił się rannym. Pół godziny po ewakuacji obsługi szpitala hitlerowcy zamordowali pozostałych tam rannych oraz O. Michała, a ciała ofiar spalili na pobliskiej barykadzie.

Ojciec Święty Jan Paweł II, 13 czerwca 1999 roku w Warszawie beatyfikował bohaterskiego zakonnika w grupie 108 Męczenników II Wojny Światowej. 11 czerwca 2005 roku został uroczyście ogłoszony Patronem Miasta Jarosławia.

Książę Jan Chrzciciel Franciszek Czartoryski, ojciec Michał - kapelan III zgrupowania AK "KONRAD", jeden z wielu bohaterskich kapłanów czasów sierpnia 1944 roku.

W swoich notatkach przypominał sam sobie, że ma "być bardziej punktualny, bardziej akuratny, bardziej wierny i stanowczy. Z pierwszym dzwonkiem przerywać pracę i zajęcia. Nie marnować tak drogiego czasu!" Ojciec Michał uważał, że doświadczenie Boga w życiu zakonnym jest możliwe jedynie wtedy, gdy zakonnik odda się pod "posłuszeństwo absolutne, bezwzględne". Dzięki takiemu poddaniu się woli przełożonych człowiek zostanie oderwany od wszystkich swoich przywiązań, jego egoizm zostanie złamany.

MYŚLI SŁUGI BOŻEGO

"Czystość ma ogromną wartość przykładu, działa sama przez się. Trzeba mieć czyste usta, uszy, serce. Ślubem czystości zakonnik jest poświęcony Bogu."

"Trzeba być nieustannie zjednoczonym z Panem, Jemu się ciągle polecać, przez Niego, z Nim i w Nim nieustannie żyć."

"Oddać się i poddać Bogu we wszystkim całkowicie; z Nim się zjednoczyć, związać przez mocną, wytrwałą, mężną wolę, w miłości i ukochaniu. Wyjdź ze siebie, porzuć siebie!"

"Jezus pragnie dusz! Sitio!. Ja jestem powołany, aby ten żar i upalenie i boleść tego pragnienia zaspokajać."

"Muszę przejąć się życiem zakonnym jako ofiarą dla Boga. Nie mam żyć sobie, ani dla siebie, ale dla Boga, dla Jego spraw, dla dusz, które mają żyć Jego życiem."

"Hasłem prawdziwym życia chrześcijańskiego i jego odnowienia musi być - my, przez Chrystusa, do Boga."

"Panie! Nie ufam sobie, nic sam nie mogę prócz grzechu i zła - choć przyjdą bóle i trwogi, ufam, boś zwyciężył świat. Mogę ufać, bo Ty za nas Siebie ofiarujesz, abyśmy byli uświęceni w prawdzie."

"Cierpliwość wielka i święta to wytrwałość, która ma być cnotą wielką i odzianą w miłość i jest prawdziwym męstwem, które ma nas doprowadzić do końca, do śmierci, do męczeństwa."

"Miłość polega na przyjaźni, na wzajemności, ale wiernej, oddanej. Nie mam być sztywny i naprężony z wysiłku ku Bogu, ale Mu się poddawać wiernie, starannie, ochoczo."

Redakcja gazetki

K.PAPCIAK, K.GAŁUSZKA, K.STĘCHŁY, A.PIETLUCH, A.LASEK, M.WAGOWSKA, B.SURA, K. RAJTER, B.WAGOWSKI, K.CISEK, D.PIETLUCH, R. KIPCZAK, K.MULIŃSKI, J.ORZECHOWSKA
OPIEKUN: mgr M.KUCHTA

Internetowe wersje gazetki