Publikacje

Hot Potatoes - tworzenie interaktywnych ćwiczeń

Hot Potatoes jest programem szczególnie interesującym dla wszystkich osób tworzących materiały edukacyjne. Za pomocą tego programu można tworzyć interaktywne ćwiczenia, które następnie uczniowie mogą samodzielnie rozwiązywać, zostać sprawdzeni i ocenieni. Możliwe jest również zintegrowanie treści multimedialnych, takich jak tekst, obraz, ton i wideo, jak też zamieszczenie linków do stron w Sieci. Program składa się z 6 modułów umożliwiających tworzenie następujących typów ćwiczeń: krzyżówki, test wyboru (również wielokrotnego), quizy, pocięte zdania, ćwiczenia przyporządkowywania i teksty z lukami. Ćwiczenia te można łączyć ze sobą za pomocą linków i zamieszczać w Internecie.

Autor quizów nie musi dysponować najmniejszym nawet poziomem znajomości języka JavaScript, ponieważ wszystkie quizy są generowane automatycznie. Pakietu można używać za darmo pod warunkiem nie wykorzystywania go do celów komercyjnych. Do przeglądania efektów pracy potrzebna jest przeglądarka obsługująca JavaScript - Internet Explorer lub Netscape Navigator, w wersjach 3 i 4 lub wyższych.

Krótki opis modułów wchodzących w skład "Hot Potatoes":

• JBC służy do tworzenia testów wyboru (również wielokrotnego). Osoba rozwiązująca test otrzymuje na bieżąco informację o uzyskiwanych wynikach. Możliwe jest dołączenie zegara odliczającego czas pozostały do udzielenia odpowiedzi, jak też dołączenia tekstu do czytania na podstawie którego należy wykonać to ćwiczenie.
  • JCloze jest narzędziem do tworzenia tekstów z lukami.
  • JCross - moduł do budowania krzyżówek.
  • JMix pozwala tworzyć zdania, które użytkownik będzie musiał ułożyć w poprawnej kolejności, mając do dyspozycji odrębne wyrazy.
  • JQuiz służy do tworzenia quizów, w których odpowiadający wpisuje poprawną odpowiedź.

Uwaga! Aby na ekranie prawidłowo wyświetlane były polskie litery, należy dodatkowo użyć programu konwertera znaków (np. "Ogonki 97"). Warto dodać deklarację strony kodowej (charset) w nagłówku strony HTML.

Program można pobrać ze strony: http://web.uvic.ca/hrd/halfbaked

Przykłady wykorzystania pakietu obejrzeć można na naszej witrynie w dziale "Nauka online".

Opracował: Janusz Gałasiewicz

Publikacje

Linki do materiałów dydaktycznych: scenariuszy zajęć, przykładów rozwiązań metodycznych